Блажений Яків Стрепа

БЛ. ЯКІВ СТРЕПА – ПОКРОВИТЕЛЬ ЛЬВІВСЬКОЇ АРХІДІЄЦЕЗІЇ

Чому сьогодні так тихо про ласки за заступництвом бл. Якова? Не винен у цьому наш Блаженний. Не щезла ні доброта його, не зменшилася теж Його міць у Господа Бога. Він і надалі так само у Бога потужний, надалі спроможний бути добрим провідником Божих благодатей. Вина з нашої сторони. Поменшали молитви наші до бл. Якова, тому Він не може нам допомагати, принаймні такою мірою, як цього прагне. „Не отримуєте – як говорить Апостол – тому, що не просите… Або, якщо просите, а не отримуєте, то тому, що погано просите”.

(з проповіді св. архієпископа Йосифа Більчевського)

Бл.1340 – Яків Стрепа народився на території краківської дієцезії, юнаком вступив до Францисканського Ордену, навчався у Римі.
Бл. 1378 – настоятель краківського монастиря.
1385-1388 – настоятель монастиря Святого Хреста у Львові. Будучи настоятелем намагався примирити мешканців міста з єпископом Бернардом. Прославився як ревний місіонер східних земель. Належав до Товариства Братів-Паломників для Христа. Вів мандрівний стиль життя. Поширював істинну віру, навертав поган і схизматиків, а католикам проголошував Боже слово і уділяв Таїнства. Був Генеральним вікарієм Русі. Йому підлягали всі францисканські осередки на Русі, Поділлі, Україні і в Молдавії.
До 1392 – інквізитор у справах віри Червоної Русі, Волині, Покуття та Волощини, відзначався розсудливістю та великим милосердям.
27.06.1391 – після смерті архієпископа Бернарда, Папа Боніфацій IX призначив Якова архієпископом Галича, перелічуючи у номінаційній буллі наступні його прикмети: апостольська ревність, велика освіченість, чистота життя, шляхетність звичаїв, зрілість у судженнях та в управлінні духовними і мирськими справами. Багато разів бл. Яків служив своїми порадами святій королеві Ядвізі та її чоловікові Владиславові Ягелло і саме завдяки протекції королівської пари Яків став галицьким архієпископом.
7.07.1391 – Папа Боніфацій IX дає дозвіл на єпископське свячення в країні єпископа, якого обере собі Яків.
28.01.1392 – свячення уділив єпископ Перемишля Матій Янін у нинішньому кафедральному соборі Тарнова. Бл. Яків, будучи невтомним та сумлінним єпископом, організовував і зміцнював структури дієцезії, створював нові парафії, опікувався вже існуючими. Дбав про зміцнення та розширення католицької Церкви, турбуючись про благо Львова та всього краю. Часто відвідував парафії своєї Архідієцезії, навіть дуже віддалені, особисто навчав вірних істин віри і катехізував, особливою пастирською опікою оточував дітей. Старався збільшити кількість священиків і дбав про те, щоб вони гідно виконували душпастирські обов’язки, завдяки чому у суспільстві зріс авторитет духовенства.
14.11.1394 – архієпископ Яків надає відпустовий привілей вірним, які поклонятимуться Пресвятим Дарам у Домініканському храмі Львова, що став осередком євхаристійного культу. Відпусти, які він встановлював, свідчать про велику шану до Євхаристії. Саме бл. Яків був одним з тих, хто започаткував публічну адорацію Пресвятих Дарів та євхаристійні процесії.
8.03.1401 – надає відпуст за молитви перед алебастровою фігурою Матері Божої у Домініканському храмі Львова. За легендою вона була принесена св. Яцком з Києва, а бл. Яків отримав її як дар від св. королеви Ядвіги і оточив великим культом.
15.02.1402 – встановлює молитви до Матері Божої в парафіяльному храмі Львова і надає відпусти за участь у спеціальних вечірніх богослужіннях, під час яких співали антифон Recordare та Salve Regina і завершували молитвою про мир. У хроніках занотовано факт об’явлення бл. Якову Матері Божої з Дитятком на руках. Переживаючи важкі хвилини, він благав Її: „Будь мені Матір’ю”, а у відповідь почув слова: „Маєш Матір і її Сина” – і побачив ці святі постаті. Сцену цього об’явлення помістив бл. Яків на архієпископській печаті замість свого гербу та довірив опіці Пресвятої Діви Марії свою Архідієцезію. Він планував перенести єпископську столицю з Галича до Львова, тому розпочав будівництво кафедральної святині на честь Пресвятої Богородиці.
1404 – посвячення кафедрального собору Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові.
28.04.1404 – надає відпустовий привілей вірним, які прибудуть до францисканського храму у Львові і після сповіді візьмуть участь у ранкових богослужіннях або ввечері на знак дзвону відмовлять на колінах Отче наш і Радуйся Маріє, або складуть пожертву на утримання храму. Це свідчить про те, що бл. Яків підтримував діяльність місійних Орденів, зокрема францисканців і домініканців, у яких вбачав велику допомогу для розвитку Церкви та поширення віри на своїй території.
19.06.1406 – дарує францисканському монастирю срібну євхаристійну чашу. Заохочував також вірних жертвувати монастирям книги, літургійні шати, посуд, світло. У щоденному житті єпископ відзначався простотою та францисканською убогістю – король Владислав Ягелло пожертвував йому маєток у центрі Львова, однак він оселився в скромному дерев’яному домі, не відрікся також від францисканської ряси. Бл. Яків був вразливий на потреби бідних та хворих, тому свої єпископські прибутки жертвував лікарні Святого Духа, а також притулкові для хворих, бідних та паломників. У своєму заповіті митру, срібний пасторал, францисканську рясу, посуд, книги та весь свій спадок просить використати на милостиню для нужденних і на діла милосердя, а також пожертвувати на молитви та св. Меси за його душу.
15.11.1408 – отримує запрошення на схизматичний собор у Пізі, у якому відмовляється взяти участь.
20.10.1409 – помирає у Львові, де його ховають згідно з останньою волею „у братів в домі св. Хреста” – у хорі львівського францисканського монастиря Святого Хреста в єпископських шатах та у францисканській рясі.
29.11.1619 – випадково знаходять труну з тілом Архієпископа.
1626 – у присутності львівського архієпископа Андрія Прухницького тіло переклали до нової срібної труни, яку розмістили в алебастровому пам’ятнику в стіні францисканського храму. Біля його гробу молився також король Ян ІІІ Собеський.
10.07.1777 – під впливом щораз більшого культу та отриманих благодатей за заступництвом померлого архієпископа Якова, архієпископ Вацлав Сєраковський скликає комісію, яка вивчає його життя, чудеса та героїзм чеснот. Болеслав Кендзєрскі видає друком першу офіційну біографію архієпископа Якова.
20.10.1786 – львівський архієпископ Фердинанд Кіцький наказує перенести мощі Блаженного з францисканського храму, ліквідованого австрійською владою, до Кафедрального Собору і розмістити у вівтарі Розіп’ятого Христа.
11.09.1790 – Папа Пій VI видає беатифікаційну буллу, а також дозволяє святкувати спомин Якова Стрепи 1 червня або в 3 неділю після Зелених Свят. Після реформи літургійного календаря спомин перенесено на 21 жовтня.
6-8.09.1890 – 100-річчя беатифікації бл. Якова. У Львові організоване урочисте святкування у поєднанні зі спеціальними відпустами, які надав Папа Леон XIII.
1908 – видатний історик Владислав Абрагам написав критичну біографію бл. Якова з ініціативи св. архієпископа Йосифа Більчевського.
16-27.06.1909 – св. архієпископ Йосиф Більчевський організував у Львові урочистість з нагоди 500-річчя смерті бл. Якова. Чисельні вота, які були розміщені біля нової срібної труни, зробленої стараннями Архієпископа, стали доказом отриманих благодатей. На прохання св. Йосифа Більчевського св. Папа Пій Х оголосив бл. Якова Стрепу покровителем Архідієцезії разом з Матір’ю Божою.
16.03.1910 – св. Пій Х оголошує бл. Якова Стрепу, поряд зі св. Антонієм Падуанським, покровителем краківської провінції конвентуальних францисканців.
1945 – після ІІ світової війни мощі Блаженного перенесено у Кафедральний Собор в Тарнові.
1966 – мощі перенесені до Любачева.
1986-2009 – знаходилися як депозит Львівського Кафедрального Собору в скарбниці Вавельського храму у Кракові.
13.01.2009 – архієпископ Кардинал Станіслав Дзівіш, Митрополит Краківський, приймає рішення про повернення мощівника до Львівської Архідієцезії.
2009 – перегринація по францисканських монастирях краківської провінції в Польщі.
5.12.2009 – мощі бл. Якова повертаються на Україну, знаходяться у головному вівтарі Львівського Кафедрального Собору.
2010 – перегринація по францисканських монастирях львівського деканату, а згодом по всіх парафіях Львівської Архідієцезії.

Бл. Яків Стрепа повернувся до Львівської катедри.

: 589 2022-09-13 20:03:18

Цього року війна вплинула на перебіг святкувань та вшанування покровителя Архідієцезії, тож замість ходи вулицями міста, блаженний Яків, після триденного молебню в санктуарії св. Антонія у Львові, прибув до молоді у Брюховичі на молитовне чування.


Щорічне вшанування бл. Якова Стрепи

: 240 2022-09-13 11:05:46

Від 7 по 9 вересня 2022 р. в львівському санктуарії св. Антонія знаходилися реліквії бл. Якова Стрепи, францисканця, покровителя Львівської Архідієцезії. Впродовж трьох днів вірні мали змогу помолитися перед релікварієм Галицького Архієпископа та попросити через його заступництво про потрібні благодаті для себе і своїх близьких.


Церемонія нагородження медаллю блаженного Якова Стрепи.

: 1271 2022-09-11 13:22:42

10 вересня відбулась урочиста церемонія нагородження медаллю блаженного Якова Стрепи, яку цього річ отримали дев’ятеро вірних та доброчинців Львівської архідієцезії.


У Львові може з’явитись вулиця бл. Якова Стрепи.

: 912 2022-07-28 11:04:23

Заохочуємо вірян взяти участь у голосуванні та посприяти тому, аби у Львові була вулиця бл. Якова Стрепи, який належав до ордену Братів Менших та був архієпископом Галицько-Львівським. У 2009 році, у 600 річницю смерті блаженного, його реліквії повернулися до Львова і зараз знаходяться у головному вівтарі Митрополичої Базиліки Успіння Пресвятої Діви Марії.


Церемонія нагородження медаллю блаженного Якова Стрепи у Львівській катедрі.

: 1402 2021-09-14 19:28:07

11 вересня у Львівській катедрі відбулась урочиста церемонія нагородження медаллю блаженного Якова Стрепи у Львівській катедрі, яку цьогоріч отримали тринадцятеро вірних та доброчинців Львівської архідієцезії.


Багато сотень вірян долучилися до процесійної ходи вулицями Львова на честь бл. Якова Стрепи

: 398 2021-09-12 12:52:24

11 вересня 2021 року, центральними вулицями Львова пройшла урочиста процесійна хода на честь блаженного Якова Стрепи. Очолили процесію Митрополит і Архієпископ Львівський РКЦ Владика Мечислав Мокшицький, єпископ-помічник Львівської Архідієцезії РКЦ Едвард Кава та єпископ Мар’ян Бучек. Чисельно взяли участь у події духовенство, монашество, а також миряни, адже у ці дні тривають Архідієцезіальні дні молоді Львівської Архієцезії РКЦ.


Відозва архієпископа Мечислава Мокшицького у справі процесії Бл. Якова Стрепи у Львові 11 вересня 2021 року.

: 442 2021-09-03 09:50:52

Шановні Отці та Богопосвячені Особи!
Улюблені Брати і Сестри!
Євангеліє нинішньої неділі описує дуже зворушливу сцену. Ось до Ісуса приводять глухонімого, а зібрані люди від його імені просять Божого Сина покласти на нього руки і зцілити його. Прохання, висловлене людьми, принесло дар зцілення і викликало велике захоплення у людей, які з подивом сказали: «Він добре все робить: глухим дає слух, а німим – мову».


Санктуарій св. Антонія: вшанування бл. Якова Стрепи, францисканського архієпископа

: 725 2020-09-12 16:02:42

Настав місяць вересень, у якому, впродовж останніх років, у францисканському санктуарії св. Антонія у Львові, урочисто вшановують бл. Якова Стрепу – францисканця, покровителя Львівської Архідієцезії та Краківської Провінції Ордену Братів Менших Конвентуальних.


Процесія з мощами бл. Якова Стрепи вулицями Львова і Конгрегація духовенства і монашества

: 2740 2019-09-07 19:46:22

В суботу, 7 вересня, від санктуарію св. Антонія до Митрополичої Базиліки у Львові пройшла щорічна процесія з мощами бл. Якова Стрепи – покровителя Львівської Архідієцезії. Велелюдний молитовний похід духовенства, монашества, семінаристів і мирян очолив єпископ Ігнатій Дец, ординарій Свідницької діє цезії в Польщі.


Там, де вшановують блаженного Якова Стрепу, там здійснюються чудеса: єпископ Едуард Кава в Лодзі.

: 2798 2019-04-06 13:04:22

В парафії Найсвятішого Спасителя в Лодзі, у середу, 3 квітня, відбулася церемонія введення мощей блаженного Якова Стрепи. Урочисту інтронізацію очолив єпископ Едуард.


Львівський митрополит передав мощі Бл. Якова Стрепи парафії Святого Спасителя в Лодзі.

: 2118 2019-03-02 09:49:31

У четвер, 28 лютого, в куріальній каплиці архієпископ Мечислав Мокшицький урочисто передав мощі Блаженного Якова Стрепи, парафіяльній громаді Святого Спасителя в Лодзі. Щоб отримати мощі до Львова прибули представники парафії на чолі з настоятелем о. Гжегожом Клімкевичем.


Процесія бл. Якова Стрепи

: 2969 2018-09-09 00:21:34

8 вересня, в урочистість Народження Пресвятої Діви Марії, від храму св. Антонія Падуанського у Львові, де традиційно відбувся Трідуум на честь бл. Якова Стрепи, його мощі вже восьмий раз процесійно перенесено вулицями міста до Митрополичої Базиліки. Молитовний хід і Святу Месу в катедрі очолив Архієпископ-сеньйор Дам’ян Зімонь з Катовіц, котрий виголосив проповідь.


Запрошення на процесію бл. Якова Стрепи 8 вересня 2018 р.

: 31347 2018-08-28 15:53:00

Шановні Священики і Особи Богопосвяченого Життя!

Улюблені Брати і Сестри!

Вересень – це час, коли ми дякуємо Найвищому Богові за дар беатифікації бл. Якова Стрепи, покровителя нашої Архідієцезії.


Завершився мистецький конкурс для дітей про життя бл. Якова Стрепи

: 1540 2018-07-20 16:37:41

Під час цьогорічного відпусту в Санктуарії Матері Божої Більшівцівської оголошено про завершення мистецького конкурсу для дітей про життя бл. Якова Стрепи, який організувала парафія бл. Якова Стрепи і св. Іполита в Галичі. Про це повідомив настоятель парафії о. Яцек Валігура.


Урочистості на честь бл. Якова Стрепи та Конгрегація духовенства Львівської Архідієцезії

: 7281 2017-08-30 13:24:26

Всечесні Отці! Особи Богопосвяченого життя!

Запрошую священиків та богопосвячених осіб на Конгрегацію духовенства та богопосвячених осіб, яка відбудеться 9 вересня 2017 року у Вищій Духовній Семінарії Львівської Архідієцезії у Львові-Брюховичах.


Блаженний архієпископ Яків Стрепа - покровитель Львівської дієцезії

: 3013 2016-10-21 19:33:30

21 жовтня відзначаємо урочистість блаженного архієпископа Якова Стрепи, головного покровителя Львівської Архідієцезії.


Сьогодні, 21 жовтня спомин БЛ. ЯКОВА СТРЕПИ– ПОКРОВИТЕЛЯ ЛЬВІВСЬКОЇ АРХІДІЄЦЕЗІЇ

: 752 2015-10-21 14:14:42

Чому сьогодні так тихо про ласки за заступництвом бл. Якова? Не винен у цьому наш Блаженний. Не щезла ні доброта його, не зменшилася теж Його міць у Господа Бога. Він і надалі так само у Бога потужний, надалі спроможний бути добрим провідником Божих благодатей. Вина з нашої сторони. Поменшали молитви наші до бл. Якова, тому Він не може нам допомагати, принаймні такою мірою, як цього прагне. „Не отримуєте – як говорить Апостол – тому, що не просите… Або, якщо просите, а не отримуєте, то тому, що погано просите”.

(з проповіді св. архієпископа Йосифа Більчевського)


Розпочаття Року бл. Якова Стрепи

: 3843 2009-04-25 00:00:00

21 квітня в Урочистість посвячення Львівського Катедрального Собору Архієпископ Мечислав Мокшицький розпочав святкування Ювілейного Року з приводу 600 річниці смерті бл. Якова Стрепи, Покровителя Львівської Митрополії.