Католицька Акція

Католицька Акція

Католицька акція - організація мирянського руху в Католицькій Церкві, заснована 1922 року.

Завдання: духовне і моральне відродження суспільства, праця з молоддю в сфері освіти і катехизації. Католицька акція це служіння в Церкві, тобто своєрідна організація мирян, яка знаходиться в тісному співробітництві з ієрархією Церкви.

На сьогодні рух нараховує близько 400 000 членів, більшість з яких живуть в Італії.

У Польщі і Україні ця організація була ліквідована комуністичною владою. Нині вона відроджується.

 

Католицька акція це служіння в Церкві, тобто своєрідна організація мирян, яка знаходиться в тісному співробітництві з ієрархією Церкви:

- церковне служіння мирян, що належать до фундаментальної структури Церкви

- місія проголошення воскреслого Ісуса Христа

- християнізація кожної сфери життя

- спільний фронт апостольського діяння Церкви

- будова церкви - не зовнішньою, світською, чисто людською дією, але надприродним чином: Словом, Таїнством і служінням любові

- Бачення, оцінка, дія - в дусі Євангелія

- Відродження життя згідно католицьких принципів в сім`ї та суспільстві

- розвиток життя відповідно до принципів віри

- виростити і зміцнити християнську спільноту

- поглибити знання про Ісуса Христа, що допровадити до свідомого вибору Ісуса Христа, як Господа життя християнина

- Індивідуальне апостольство (КПК - апостольство повинно прийняти форму Католицької Акції)

- Відповідь на тенденції секуляризації, витіснення християнських цінностей з життя суспільства

- Школа соціального життя

Мета

Метою Католицької Акція є поглиблена християнська формація її членів та співпраця мирян з ієрархією у виконанні місії Церкви. Поглиблення релігійного життя має підготувати членів Католицької Акцій до мужнього і компетентного проголошення на "ареопагах" світу, щоб Євангелічні цінності просякали суспільне життя, щоб відстоювати позицію Церкви у суспільних питаннях, особливо там, де існує небезпека для віри і християнської моралі.Важливим завданням Акцій є формація активістів громадського життя, економічного, культурного та політичного. (Джерело: Енциклопедія рухів та асоціацій в церкві)

- Формаційна праця самих членів Акцій має за мету розвиток зрілої віри.

- Добре сформовані люди повинні бути залучені у справи Церкви, щоб досягали через євангелізацію тих місць в парафії, де вона відсутня. В залежності від потреб приходу євангелізація має охопити усі сфери життя.

- Члени Католицької Акції є найближчими співробітниками настоятелів, які охоче служать різних сферах, в залежності від потреб, які з`являються.

- Члени Католицької Акції мають місце в суспільному житті (політика, економіка, культура) відповідно до їх харизми і можливостей. Будучи активним повинні втілювати християнські цінності.

- У своїй апостольській діяльності повинні єднати цінності, які існують в Церкві і концентрувати їх навколо справи євангелізації, без шкоди для їх суверенітету.

Отже, завданням членів Акцій, таким чином, є творити порозуміння і співпрацю різних рухів, організацій, асоціацій, не порушуючи їх харизми та індивідуальності.

Католицька Акція не має свого лідера та своїх цілей. Її лідером є Церква і реалізація цілей Церкви.

Історія Католицької Акції

Католицька акція є об`єднання віруючих-мирян, які спрямовані, в широкому сенсі на апостольство.Організаційні принципи і сама ідея католицької акції була вперше сформульована Папою Пієм X в motuproprio з 18 XII 1903 і в енцикліці Il Fermo proposito від 11 червня 1905 року. Тим не менш, батьком цієї організації вважається Папа Пій XI, який розумів Католицьку Акцію як участь мирян в ієрархічному апостольстві Церкви. Він дав Асоціації організаційну структуру в енцикліці Ubi arcanoвід 23 XII 1922 року та в листі Quae Nobis від 13 листопада 1928 року. Мета католицької дій, згідно Пія X, це відновлення католицького життя в сім`ях і в суспільстві, а також євангелізація сучасного світу.

Католицька акція досягла свого повного розвитку в міжвоєнний період. Її структура була складною і різноманітною. Єпископи багатьох країн, реалізуючи папську програму, використовували для цієї мети, вже існуючі асоціації Католицької Акції в цих країнах. У Бельгії, Франції та Канаді, були адаптовані організації Католицької Акції до різних соціальних та культурних середовищ: сільського, робітничого класу, шкільного, академічного. В інших країни, в тому числі Польщі, Іспанії, країнах Південної Америки організації Католицької Акції, були створені за італійським прикладом, який оснований на чотирьох соціальних групах: чоловіки, жінки, молодь чоловічої і жіночої статі. Ця форма організації була найвірнішим здійсненням принципів Пія XI. У багатьох країнах виникли численні, тісно пов`язані з Католицькою акцією, католицькі об`єднання, наприклад: лікарів, юристів, архітекторів, студентів, і т.д. Наприкінці понтифікату Пія XI (помер в. 1939), і особливо після Другої світової війни Католицька акція перетворилась в потужний релігійний рух мирян католиків, який досі відіграє важливу роль у житті Церкви.

У Польщі Католицька акція була заснована під час єпископської конференції в Познані 28-30 IV 1930 (її статути затвердив Пій XI, 27 листопада 1930року). Відповідно до рекомендацій статуту було створено чотири організації для цілою країни, які мали назву «колони»: Католицьке Об’єднання Чоловіків, Католицьке Об’єднання Жінок, Католицьке Об’єднання Чоловічої Молоді, Католицьке Об’єднання Жіночої Молоді. Парафіяльні відділи цих об’єднань організували спільні Меси, реколекції, академії, вечори, мітинги, табори. Назовні Католицька Акція впливала завдяки публічним лекціям на релігійні теми та благодійним акціям.

Важливою частиною її діяльності було розповсюдження католицьких журналів та книг (видано свій власний журнал під назвою «Католицький рух» в загальнонаціональному масштабі та ряд журналів і бюлетенів місцевого значення). Перед Другої світовою війною численність Католицької Акції в Польщі була біля 750 000 членів.

Це був ключовий фактор, який пробудив відповідальність мирян за Церкву. Однак, визначала допоміжну роль мирян у Церкві. З розвитком різних форм її діяльності, у тридцяті роки двадцятого століття кристалізується нова концепція апостольства, вказуючи на власні завдання мирян у житті Церкви. Діяльність Католицької Акції була визначною, і то впродовж десятиліть, розпізнавала соціальні, культурні, політичні та економічні потреби практично в кожному середовищі та зараджувала цим потребам знаходячи духовні та організаційні відповіді. Після Другого Ватиканського Собору, разом із сильнішим акцентування наслідків хрещення і обов’язок апостольства властивий кожному християнину, Католицька акція на рівні церковного життя прийняла практично скрізь трохи іншу задачу. Стала більш відкритою і більш активно бере участь в пастирському повсякденному житті.

У Польщі після Другої світової війни, Католицька акція не була відроджений, тому що тоталітарна система заборонила вільну діяльності також інших об`єднань і організацій мирян. У 1993 році Папа Римський Йоанн Павло II закликав польських єпископів, які прибули до Риму на візит "Ad Limina Apostolorum", створити умови для "відродження" Католицької Акції. Серед заходів, польського єпископату, особливу увагу заслуговую пастирський лист «Католицькоа Акція в службі нової євангелізації» від 17 березня 1995 року. Ще один результатом роздумів і консультацій було схвалення «Статуту Католицької Акції в Польщі»  2 V 1995 року. Дієцезіальні Інститути (ДІКА) були утворені в усіх місцевих Церквах, які постійно розвивались, зміцнювали свою структуру і брали на себе завдання, розпізнаючи "знаки часу" в Церкві і в сучасному світі. Головним органом Асоціації є Парафіяльний Відділ Католицької Акції (ПВКА), а найвищим органом є Національний Інститут Католицького Акції (НІКА). За оцінками бюлетеню Національного Інституту Католицької Акції в Польщі, № 26, травень 2007 р. Католицька Акція в Польщі складається з приблизно 26 000 членів, які зібралися майже у 1800 філій ПВКА.

www.ak-rzeszow.itl.pl

http://ak.org.pl/

 

Папа до «Католицької Акції»: найбільша бідність – це не мати Бога

: 272 2021-11-27 10:11:43

У листі до членів Міжнародного Форуму Католицької Акції Єпископ Риму підкреслив, що в глобалізованому світі слід пам’ятати про те, звідки ми вийшли і куди прямуємо. Найбільша бідність, за його словами – це життя без віри, яка дає сенс життю, без надії, яка дає сили працювати, без усвідомлення, що нас любить хтось, хто не розчарує.


Папа про мирян Католицької Акції: закваска діалогу в суспільстві

: 266 2021-04-30 18:00:58

Звертаючись до представників мирянської організації «Італійська Католицька Акція», Папа Франциск підкреслив, що вони можуть допомогти церковній спільноті «стати закваскою діалогу в суспільстві». Він закликав їх не забувати, що джерелом місії є Святий Дух, вказуючи також на важливість взаємозв’язку між словом і життям.


Ухвала Дієцезіального Уряду Католицької Акції Львівської Архідієцезії № 1/11.2020

: 580 2020-11-25 08:55:29

У зв’язку з Посланням Конференції Єпископату України від 16 листопада № 45/2020 Католицька Акція Львівської Архідієцезії прагне підтримати заклик Пастирів Римсько-Католицької Церкви. Послання це нагадує, що 100 років тому в Радянському Союзі ухвалено постанову, згідно з якою було дозволено легально вбивати ненароджених немовлят.


У Мостиськах створено Парафіяльний Відділ Католицької Акції

: 1092 2019-12-03 18:50:08

У неділю 1 грудня 2019 pоку у Мостиськах в римсько-католицькій парафії Народження св. Йоана Хрестителя відбулось урочисте утворення Парафіяльного Відділу Католицької Акції (ПВКА) Львівської Архідієцезії із вручення Декрету про еригування ПВКА. В цей спосіб відроджено діяльність Католицької Акції у Мостиськах після Другої світової війни та років радянського режиму.


Навчання для членів Католицької Акції 23 листопада 2019 у Брюховичах

: 40819 2019-11-12 12:33:50

В  урочистість Христа Царя (Патрональне Свято Католицької Акції) під патронатом Архієпископа Мечислава Мокшицького 23 листопада 2019 (субота) у Львові-Брюховичах відбудеться навчання для членів Католицької Акції Львівської Архідієцезії.


Католицька Акція Львівської Архідієцезії організовує зустрічі у парафіях

: 45556 2019-10-24 13:06:54

Католицька Акція Львівської Архідієцезії організовує зустрічі у парафіях Архідієцезії для залучення мирян до діяльності у товаристві, яке має понад столітню католицьку та церковну традицію.


Запрошення на навчання для кандидатів Католицької Акції Львівської Архідієцезії

: 21279 2017-10-30 13:39:45

Шановний Отче Настоятелю!
Шановні Душпастирі!
Шановні Парафіяни!

Впродовж останніх років в Теологічному Інституті Святого Йосипа Більчевського група студентів та випускників цього Інституту проводила заходи, метою яких було відродження в Архідієцезії Львівській Католицької Акції. У 2015-2016 роках Архиєпископ Мєчислав Мокшицький затвердив Статут Акції Католицької Львівської Архідієцезії та склад вибраних членів Уряду Дієцезіального Інституту Акції Католицької (ДІАК). Таким чином реактивував до життя церковне об’єднання, яке має славну історію у Вселенській та львівській Церкві від 1-ої половини ХХ ст. На жаль трагічні історичні події стали причиною знищення її організаційної структури та її юридичного статусу.

 


Освіта – це благо, якого ніщо не може нас позбавити. Свято вчителя в Санктуарії Матері Божої Фатімської у Крисовичах

: 3742 2017-10-03 16:14:46

1 жовтня 2017 року при Санктуарії Матері Божої Фатімської у Крисовичах відбулася зустріч вчителів Мостиського деканату. Організатором зустрічі був настоятель – отець Павел Антоляк. На зустріч прибули педагоги із Крисович, Чишок і Мостиськ, були присутні також сестри- Служебнички. Почесними гістьми зустрічі були Директор Теологічного Інституту ім. св. Йосифа Більчевського в Брюховичах о. др. Яцек Уляш та голова Католицької Акції Львівської Архідієцезії Анджей Ястшембський.


Просімейна Конференція Католицької Акції Львівської Архідієцезії

: 3068 2016-11-14 12:27:39

12 листопада в Теологічному Інституті ім. св. Йосифа Більчевського відбулася конференція „Instaurare omnia in Christo”, яку організувала Католицька Акція Львівської Архідієцезії. Євхаристію для учасників конференції очолив Архієпископ Мечислав Мокшицький. В своїй проповіді зазначив, що Католицька Акція почала відроджуватися в Львівській Архідієцезії від 2011 року. Після складання присяги членами Католицької Акції львівський митрополит вручив кожному зокрема членські посвідчення.