Згромадження сестер Св. Домініка в Польщі (Домініканки)

Згромадження Сестер святого Домініка

 

Згромадження належить до великої релігійної родини, заснованої святим Домініком, й має за своє завдання проголошення правди Євангелії всім найбільш потребуючим.

Це завдання Згромадження реалізує як в каталицьких країнах, так і на місіях. Сестри, в залежності від потреб, виконують наступні завдання:

-       Навчають євангельську правду;
-       Покращують освітній рівень середовища;
-       Допомагають потребуючим.

Проповідування Євангелії головним чином реалізовуємо через катехизацією, навчаючи правди віри і дбаючи, щоб наше життя було живим свідоцтвом життя Доброю Новиною для всіх. Наші сестри катехизують в школах, як також проповідують Христа через організацію реколекцій, днів духовного зосередження, молитовних чувань.

Завданням домініканок є також підвищення рівня освіти середовища. Від початків існування Згромадження при монастирях існували школи для дітей, професійні школи. В наш час Сестри провадять дошкільні садочки, дбаючи про добре виховання наймолодших, як також провадять виховні центри, доми опіки, громадські світлиці і школи. 

Допомога потребуючим – це особливий вимір апостольства, контемпляції Христа в найслабших, дбання про хворих, приготування помираючих на зустріч з Господом.

Із завжди відкритими серцями Сестри повинні приймати світло Святого Духа і відкриватись на все нові форми апостольства, аби могти незмінно виконувати домініканське послання проголошення Правди, тобто Христа: всюди, всім і всіма можливими способами.

Домініканська духовність підкреслює, що апостольство повинно випливати із контемпляції Божої Правди. Щоб зреалізувати це завдання, Сестри дбають про особисту близькість з Богом. В цьому поглибленні єдності з Богом допомогою є: урочисте переживання Літургії (як щоденної Святої Меси, так й Літургії Годин), медитація Божого Слова, дбання про культ Євхаристії, роздумування таємниць спасіння в молитві св. Розарію, а також віддавання особливої пошани Богородиці.

 

Матір Колумба Біалецька

Засновниця Згромадження, Матір Колумба, Роза Біалецька, походила з Ясьніщ біля Підкаменя (Польща), народилась  23.08.1838 р.

Виховувалась в глибоко релігійній шляхетній польській родині. Відзначалась незвичайною відкритістю як на Божі справи, так і на релігійні потреби людей. В її особі поєднались надзвичайна вразливість на людські потреби і глибоке прагнення служби Богові. Домініканську формацію майбутня засновниця пройшла в спільноті Сестер в Нансі у Франції і, після складання обітів у згромадженні, повернулась до Польщі. Тут, не зважаючи на безліч перешкод, в 1861 р. у Тарнобжегу – Вєльовсі заснувала перший монастир Сестер Домініканок.

Сестри Домініканки в Україні

Згромадження Сестер св. Домініка від початку свого існування, тобто – від другої половини  XIX століття, є пов′язане з Церквою колишніх польських південно-східніх територій. Треба пам′ятати, що засновниця нашого Згромадження Слугиня Божа Матір Колумба Роза Біалецька з′явилась на світ власне на території Львівської Архідієцезії. З містом Львовом була пов′язана також її дорога покликання. Як також, тогочасні проблеми і виклики, що стояли перед Львівською Церквою, сформували мету повсталого через неї Згромадження. Бо майбутня засновниця бачила занедбаний галицький люд як в селах, так і в самому Львові. Перший Дім Згромадження повстав у Галичині, у Вєльовсі (сучасна дільниця Тарнобжега у Польщі). Почергово повставали доми:

  • Рава Руська, 1886 р. – жіноча гімназія і катехизація;
  • Журів, 1889 р. – парафіальна праця;
  • Тернопіль, 1907 р. – сирітський притулок та інтернат;
  • Золочів, 1911 р. – дошкільний заклад та інтернат, парафіальна праця та катехизація;
  • Львів, 1925 р. – інтернат;
  • Анноволя, 1929 р. – притулок, катехизація, парафіальна праця;
  • Ходорів, 1932 р. – дошкільні заклади, Католицьке Товариство, кухня для бідних, парафіальна праця;
  • Дзибулки, 1936 р. – притулок, курси ручних робіт, парафіальна праця.

До початку ІІ Світової війни на сучасних українських територіях працювало біля  1/3 Сестер Згромадження. Всі вищевказані доми були закриті безбожницькою комуністичною радянською владою, як також - з приводу змін границь Польської Держави. У 1946 році всі Сестри Домініканки були депортовані до Польщі.

Після відновлення незалежності України, Сестри св. Домініка у 1994 р. повернулись на землі, де раніше жили та працювали. Сестри зайнялись активною душпастирською та освітньою працею у Львівській Архідієцезії. На даний час Сестри Домініканки працюють у Жовкві і Чорткові.

За матеріалами: misje.dominikanki.pl

Контакти:

Генеральний Дім:

ul. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków

tel.: +48(12)425-24-05

e-mail domgen@dominikanki.pl

www.dominikanki.pl

 

Генеральна настоятельна: вакансія

Вікарія генеральна: С. Ідалія Шолдра

 

Доми на території Архідієцезії:

ЖОВКВА

С. МАТЕУША ОР (Тринда Катажина) – настоятелька

+38 (050) 975 13 79

matusalemop@interia.pl

вул. Тесленка 1-А, Жовква,

Львівська область, 80300

тел.:+38 (03252) 228-17;

 

ЧОРТКІВ

Сестра Кароліна

(Мордака Анна Малгожата) – настоятелька

+38 (050) 948 02 24

skaroline@interia.pl

вул. Шопена, 66, Чортків,

Тернопільська область, 48500

тел.: +38 (03552) 227-95

Сестри з Жовкви: «Більшість тих, хто допомагає біженцям, — наші учні та їхні батьки»

: 847 2022-03-18 18:07:31

На відстані за 30 км від Львова і 30 км до кордону з Польщею розташоване невеличке затишне містечко Жовква. Місто з багатим історичним минулим. Сьогодні, коли війна в Україні вийшла за межі Донбасу, мешканці Жовкви активно заповнюють сторінки новітньої історії своєю завзятістю, згуртованістю й активною допомогою тим, хто постраждав від війни. Вони збирають і переправляють у гарячі точки гуманітарну допомогу, приймають біженців, годують людей, які стоять у черзі в очікуванні на перетин кордону.


«Коли приймаєте біженців у своїх оселях, поставте квіти і будьте, як вони – безтурботно обдаровуйте красою!» - кардинал Конрад Краєвський у Жовкві.

: 375 2022-03-12 19:58:30

12 березня папський розподілювач милостині, кардинал Конрад Краєвський відвідав римо-католицьку парафію св. Лаврентія в Жовкві на Львівщині, яка з перших днів війни взяла на себе турботу про людей, які втікаючи зі зруйнованих міст, почали рухатися у напрямку польського кордону.


Освячення каплиці та пам’ять про матір Колумбу Бялецьку в Яснищах.

: 1274 2021-08-31 19:30:07

У 183–тю річницю від дня народження Слуги Божої, матері Колумби Бялецького, у Яснищах, поблизу Бродів, відбулася урочистість освячення каплиці на честь Непорочної Діви Марії. Завдяки старанням Конгрегації сестер святого Домініка на місці, де знаходився маєток Білецьких, була побудована нова каплиця. 23 серпня 2021 р. урочистість розпочалась Святою Месою у каплиці Святої Родини в Паликоровах. В даний час вірні Греко –Католицької громади опікуються на щодень каплицею в Яснищах.


Закінчення навчального року в Жовкві

: 1732 2019-05-30 11:08:01

У суботній школі польської мови в делегації Згромадження сестер св. Домініка пролунав останній дзвінок. 260 дітей 26 травня отримали свідоцтва про закінчення навчання катехизи та польської мови.