Новини

Назад

Свята Агата – заступниця від вогню, блискавок та стихійних лих

: 2234 2016-02-05 11:15:05

В День святої Агати (5 лютого) освячується хліб, сіль та вода, які захищають, за віруваннями, від вогню, блискавок та стихійних лих. Ця традиція пов’язана з історією життя св. Агати.

 


Згідно описів, Агата народилась в родині багатих сицилійців. Після того як вона прийняла хрещення, Агата вирішила зберегти невинність і присвятити себе Христу, тому відмовила римському наміснику Квіціану, який хотів з нею одружитися. Отримавши відмову від дівчини, Квіціан скористався розпорядженням імператора Деція про боротьбу з християнами та наказав заарештувати Агату. Її відправили спочатку до дому розпусти, потім до в’язниці, де вона піддалася страшним тортурам. За деякими описами, вона в віці 16 років померла від тортур в в’язниці, за іншими - була спалена на розжареному вугіллі. Ця подія відбулася 5 лютого 251 року.
Свята мучениця Агата була похована місцевими християнами за околицями міста Катанія. Через рік після того як свята померла, несподівано почалося виверження вулкана Етна. Люди стали підносити молитви святій Агаті, і лава пройшла повз місто. Деякі кажуть, що хустка, яку носила свята, стримала лаву і змінила її напрямок; інші - що то була мармурова плита на її похованні.
З того часу Свята Агата вважається небесною захисницею від вогню та різних природних катастроф.
Через 60 років після поховання останки святої Агати перенесли в кафедральний собор міста Катанія, де вони і нині зберігаються.
Свята Агата вважається покровителькою Катанії та всієї Сицилії. На Сицилії святкування на честь Святої Агати починаються 3 лютого і тривають до 5 лютого. Протягом трьох днів в Катанії відбуваються святкові меси, виблискує ілюмінація, вибухають феєрверки, по вулицях члени релігійних осередків і всі охочі крокують зі свічками, хоругвами та зображеннями Святої. По місту віруючі возять реліквії святої Агати на спеціальній повозці, яка прикрашається живими квітами: 4 лютого – червоними гвоздиками, а 5 лютого, в честь мученицької смерті – білими гвоздиками. Великі свічки вагою від 400 кг до 900 кг носять в вуличних процесіях представники корпорацій міста.
Своєю покровителькою святу Агату вважають пожежники і люди тих професій, хто має справу з вогнем, зокрема - пекарі.

Підготувала Ніна Мужаровська для КМЦНазад