Новини

Назад

Гілка калини з лугу над Прутом на могилу проф. Ришарда Бриковського

: 1006 2017-08-10 16:42:50

Польська наукова спільнота дослідників і охоронців сакрального мистецтва понесла тяжку втрату. 5 серпня ц.р. в Отвоцку у віці 86 літ відійшов до Господа проф. Ришард Бриковський. Похоронні урочистості відбулися 10 серпня 2017 р. у Похоронному Домі на Військовому цвинтарі, що на Повонзках у Варшаві.

Ришард Бриковський народився 8 січня 1931 р. у місті Коломиї, звідки після Другої світової війни його родина змушена була переселитися до ПНР. Після здобуття знань з історії мистецтва в Люблінському Католицькому Університеті Ришард Бриковський повністю присвятив себе дослідженню та інвентаризації сакральної архітектури, зокрема дерев’яної у Польщі, а також на Покутті й Гуцульщині. Був членом ICOMOS, викладав у Люблінському Католицькому Університеті, трудився в Інституті Мистецтва Польської Академії Наук, належав до численних державних і громадських комісій, які займалися реставрацією пам’яток культури в Польщі та за кордоном. Ще перед розпадом комуністичної системи увійшов до складу Українсько-Польської Комісії Львівського відділення Українського Фонду Культури і Польського Фонду Культури, що започаткували відновлення пам’яток на Личаківському цвинтарі у Львові, усипальниці родини Фредрів у Рудках. З участю проф. Ришарда Бриковського було здійснено перший спільний огляд зруйнованих костелі і цвинтарів у Львівській і Тернопільській областях та оглянуто стан церков та інших об’єктів української культурної спадщини на території сучасної Польщі. Збереглася тогочасна світлина, де проф. Ришард Бриковський (крайній праворуч) разом з львів’янами у Польщі. Проф. Бриковський чимало приклався до відновлення парафіяльного храму св. Ігнатія Лойоли в його рідній Коломиї. За його сприяння до цієї святині було виготовлено копію чудотворного образу Матері Божої, який вірні вивезли до ПНР, рятуючи його від знищення. У 1998 р. «Вспульнота Польська» видала його книжку про історичні й архітектурні пам’ятки цього міста.
За великий вклад у справу врятування і відновлення пам’яток християнської культури та польської національної культури на теренах Львівської Архідієцезії латинського обряду Святіший Отець Бенедикт XVI в 2007 р. удостоїв проф. Ришарда Бриковського Ордену св. Григорія Великого – найвищої папської відзнаки для світських осіб. В 1979 р. отримав нагороду ім. блаженного Брата Альберта. Проф. Ришард Бриковський був відзначенний численними нагородами Польської держави.

На фото: (справа наліво) Проф. Ришард Бриковський, архітектор, реставратор Іван Могитич, журналіст Костянтин Чавага, історик Ігор Кудин, архітектор. реставратор Володимир Швець

Автор : Костянтин Чавага

Назад