Згромадження сестер Св. Домініка в Польщі (Домініканки)

Згромадження Сестер святого Домініка

 

Згромадження належить до великої релігійної родини, заснованої святим Домініком, й має за своє завдання проголошення правди Євангелії всім найбільш потребуючим.

Це завдання Згромадження реалізує як в каталицьких країнах, так і на місіях. Сестри, в залежності від потреб, виконують наступні завдання:

-       Навчають євангельську правду;
-       Покращують освітній рівень середовища;
-       Допомагають потребуючим.

Проповідування Євангелії головним чином реалізовуємо через катехизацією, навчаючи правди віри і дбаючи, щоб наше життя було живим свідоцтвом життя Доброю Новиною для всіх. Наші сестри катехизують в школах, як також проповідують Христа через організацію реколекцій, днів духовного зосередження, молитовних чувань.

Завданням домініканок є також підвищення рівня освіти середовища. Від початків існування Згромадження при монастирях існували школи для дітей, професійні школи. В наш час Сестри провадять дошкільні садочки, дбаючи про добре виховання наймолодших, як також провадять виховні центри, доми опіки, громадські світлиці і школи. 

Допомога потребуючим – це особливий вимір апостольства, контемпляції Христа в найслабших, дбання про хворих, приготування помираючих на зустріч з Господом.

Із завжди відкритими серцями Сестри повинні приймати світло Святого Духа і відкриватись на все нові форми апостольства, аби могти незмінно виконувати домініканське послання проголошення Правди, тобто Христа: всюди, всім і всіма можливими способами.

Домініканська духовність підкреслює, що апостольство повинно випливати із контемпляції Божої Правди. Щоб зреалізувати це завдання, Сестри дбають про особисту близькість з Богом. В цьому поглибленні єдності з Богом допомогою є: урочисте переживання Літургії (як щоденної Святої Меси, так й Літургії Годин), медитація Божого Слова, дбання про культ Євхаристії, роздумування таємниць спасіння в молитві св. Розарію, а також віддавання особливої пошани Богородиці.

 

Матір Колумба Біалецька

Засновниця Згромадження, Матір Колумба, Роза Біалецька, походила з Ясьніщ біля Підкаменя (Польща), народилась  23.08.1838 р.

Виховувалась в глибоко релігійній шляхетній польській родині. Відзначалась незвичайною відкритістю як на Божі справи, так і на релігійні потреби людей. В її особі поєднались надзвичайна вразливість на людські потреби і глибоке прагнення служби Богові. Домініканську формацію майбутня засновниця пройшла в спільноті Сестер в Нансі у Франції і, після складання обітів у згромадженні, повернулась до Польщі. Тут, не зважаючи на безліч перешкод, в 1861 р. у Тарнобжегу – Вєльовсі заснувала перший монастир Сестер Домініканок.

Сестри Домініканки в Україні

Згромадження Сестер св. Домініка від початку свого існування, тобто – від другої половини  XIX століття, є пов′язане з Церквою колишніх польських південно-східніх територій. Треба пам′ятати, що засновниця нашого Згромадження Слугиня Божа Матір Колумба Роза Біалецька з′явилась на світ власне на території Львівської Архідієцезії. З містом Львовом була пов′язана також її дорога покликання. Як також, тогочасні проблеми і виклики, що стояли перед Львівською Церквою, сформували мету повсталого через неї Згромадження. Бо майбутня засновниця бачила занедбаний галицький люд як в селах, так і в самому Львові. Перший Дім Згромадження повстав у Галичині, у Вєльовсі (сучасна дільниця Тарнобжега у Польщі). Почергово повставали доми:

  • Рава Руська, 1886 р. – жіноча гімназія і катехизація;
  • Журів, 1889 р. – парафіальна праця;
  • Тернопіль, 1907 р. – сирітський притулок та інтернат;
  • Золочів, 1911 р. – дошкільний заклад та інтернат, парафіальна праця та катехизація;
  • Львів, 1925 р. – інтернат;
  • Анноволя, 1929 р. – притулок, катехизація, парафіальна праця;
  • Ходорів, 1932 р. – дошкільні заклади, Католицьке Товариство, кухня для бідних, парафіальна праця;
  • Дзибулки, 1936 р. – притулок, курси ручних робіт, парафіальна праця.

До початку ІІ Світової війни на сучасних українських територіях працювало біля  1/3 Сестер Згромадження. Всі вищевказані доми були закриті безбожницькою комуністичною радянською владою, як також - з приводу змін границь Польської Держави. У 1946 році всі Сестри Домініканки були депортовані до Польщі.

Після відновлення незалежності України, Сестри св. Домініка у 1994 р. повернулись на землі, де раніше жили та працювали. Сестри зайнялись активною душпастирською та освітньою працею у Львівській Архідієцезії. На даний час Сестри Домініканки працюють у Жовкві і Чорткові.

За матеріалами: misje.dominikanki.pl

Контакти:

Генеральний Дім:

ul. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków

tel.: +48(12)425-24-05

e-mail domgen@dominikanki.pl

www.dominikanki.pl

 

Генеральна настоятельна: вакансія

Вікарія генеральна: С. Ідалія Шолдра

 

Доми на території Архідієцезії:

ЖОВКВА

С. МАТЕУША ОР (Тринда Катажина) – настоятелька

+38 (050) 975 13 79

matusalemop@interia.pl

вул. Тесленка 1-А, Жовква,

Львівська область, 80300

тел.:+38 (03252) 228-17;

 

ЧОРТКІВ

Сестра Кароліна

(Мордака Анна Малгожата) – настоятелька

+38 (050) 948 02 24

skaroline@interia.pl

вул. Шопена, 66, Чортків,

Тернопільська область, 48500

тел.: +38 (03552) 227-95

Закінчення навчального року в Жовкві

: 996 2019-05-30 11:08:01

У суботній школі польської мови в делегації Згромадження сестер св. Домініка пролунав останній дзвінок. 260 дітей 26 травня отримали свідоцтва про закінчення навчання катехизи та польської мови.