Archidiecezja Lwowska

ARCHIDIECEZJA LWOWSKA (powstała w 1375 r., odnowiona 16.01.1991 r.)

(4 biskupów, 12 dekanatów, MWSD w Brzuchowicach, 4 obwody, 271 parafia, powierzchnia 68.000 km², 154.000 wiernych )

 

Obwód Czerniowiecki: Dekanat Czerniowce
Obwód Iwano-Frankiwski: Dekanaty Halicz i Iwano-Frankiwsk
Obwód Tarnopolski: Dekanaty Czortków i Tarnopol
Obwód Lwowski: Dekanaty Gródek, Lwów, Mościska, Sambor, Stryj, Złoczów i Żólkiew

Web strona:     www.rkc.lviv.ua

 

BISKUP DIECEZJALNY:

 

Arcybiskup Mieczysław MOKRZYCKI

Urodzony 29.03.1961 r. w Majdanie Łukawieckim (Polska), wyświęcony na kapłana 17.09.1987 r. w Lubaczowie, wikariusz parafialny, sekretarz biskupa, a następnie był urzędnikiem w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 1996-2005  sekretarz papieża Jana Pawła II, 2005-2007 sekretarz papieża Benedykta XVI, 16.07.2007 arcybiskup koadiutor Lwowski, 29.09.2007 konsekrowany w Rzymie, 21.10.2008 r. arcybiskup metropolita Lwowski, 05.11.2008 Przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymsko-katolickiego Ukrainy, ingres do katedry 22.11.2008 r.

Święto Patrona  -  1 stycznia

ul. Samczuka, 14a, Lwów, 79011

tel.: +38 (032) 276-94-15; fax: +38 (032) 225-61-14;

e-mail: rka@lviv.farlep.net

 

BISKUP POMOCNICZY:

 

Biskup Leon MAŁY

 

Urodzony 17.08.1958 r. w Barze (obw. Winnicki), wyświęcony na kapłana 07.04.1984 r. we Lwowie, 01.07.2000-2002 prefekt MWSD, 23.09.2000 administrator parafii p.w. Świętej Marii Magdaleny we Lwowie, 04.05.2002 biskup pomocniczy Lwowski, 20.06.2002 konsekrowany we Lwowie przez kardynała Mariana Jaworskiego.

Święto Patrona  -  10 listopada

ul. Winniczenki 32, Lwów, 79008

tel.: +380 (32) 240-37-41; fax: +380 (32) 240-37-48;

e-mail: lmaly@tiscali.it

 

BISKUP SENIOR:

 

Marian Kardynał JAWORSKI

 

Urodzony 21.08.1926 r. we Lwowie, wyświęcony na kapłana 25.06.1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej (Polska), 24.05.1984 r. Administrator Apostolski Archidiecezji w Lubaczowie (Lwowskiej) 23.06.1984 r. konsekrowany w Krakowie w katedrze na Wawelu przez kardynała Franciszka Macharskiego, 16.01.1991 r. arcybiskup metropolita Lwowski, 1996-1998 Administrator Apostolski diecezji Łuckiej, 1997 r. rektor MWSD, 22.02.1992 r. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymsko-Katolickiego Ukrainy, 21.02.1998 r. mianowany przez Jana Pawła II kardynałem „in pectore”, 2001 r. ogłoszony i kreowany kardynałem, 2008 r. papież Benedykt XVI przyjął rezygnację…

Święto Patrona - 8 września 

ul. Samczuka, 14a, Lwów, 79011

tel.: +380 (32) 276-94-15; fax: +380 (32) 225-61-14;

e-mail: rka@lviv.farlep.net

ul. Kanonicza 13, 31-002 Kraków,  Polska

tel.: +48 (12) 411-38-03